лі (3 тон)

Жертовна посудина, у яку покладені дві зв’язки яшми. В Китаї з давніх часів одним з найбільш коштовних каменів вважається яшма. 

В конфуціанстві це ключове поняття, адже той, хто хоче стати шляхетною людиною – йти шляхом дао – має напрацювати у собі ці високі моральні якості де. Але все це отримується лише тоді, коли дотримуються норм лі. Ці церемонії – лі – не стосувалися простих людей – вони жили без лі – не могли досягти високих моральних якостей, це мало відношення лише до освічених – які мали певну освіту, певне розуміння. Імператор також змушений був дотримуватися лі, оскільки жертвопринесення відбувалося лише за чітко прописаною процедурою і жодним чином інакше. Приміром, перед святами, імператор відселявся з палацу в окреме місце, де він замикався, де тричі він дотримувався суворої дієти – від усього відмовлявся –мав очиститися перед спілкуванням з духами. Жертвопринесенню надавалося велике значення – це було спілкування з Небом. Для цього навіть імператору потрібно було очиститися, інакше – він був би не готовий. 

 

Великого значення мав цей ієрогліф у конфуціанстві, бо даоси були проти будь-яких комбінацій дій – вважали, що дотримання правил є причиною людських бід.